Stavebné poradenstvo
Pomáhame a radíme.

dom s tehlovou fasádou v lete, vzadu dom s tehlovou fasádou večer, pohľad spredu pohľad na terasu so zeleňou, detail dom s tehlovou fasádou, pohľad odspodu dom s tehlovou fasádou v lete, vzadu, iný pohľad dom s tehlovou fasádou, detail, pohľad cez stromček
BLOG autora:

„ Články, v ktorých sa píše o tom, ako by mali veci fungovať je veľa, ale ako veci skutočne fungujú v praxi, o tom sa pokúsim písať práve tu.“

Najnovšie:
 • Projekt X - časť odovzdanie
 • Projekt X – časť odovzdanie „Projekt, ktorý rozvíril pokrízovú hladinu...

  Citáty slávnych:

  Nie je lepšia škola života, než môcť z blízka a dlhodobo sledovať hlupáka vo vedúcej funkcii. Potom totiž jasne vidíte, ako sa veci nemajú robiť.
  Norman Schwartzkopf

  Blog autora

  Vlastníctvo na dlh vs. vyskakuj len do takej výšky, na akú máš – 1.časť

  V nedeľu, 01 novembra 2015 o 14:50:26

  V tomto BLOGU nadväzujem na predchádzajúci BLOG s názvom  „Byt, a či nebyt !“ – kto mi odpovie, čo šľachtí  ducha viac ...1.časť" a „Byt, a či nebyt !“ – kto mi odpovie, čo šľachtí  ducha viac ... 2.časť", v ktorom sa zamýšľam nad tým, či žiť v byte spokojný a povedzme plnohodnotný život alebo ísť do vlastníctva domu finančne poddimenzovaný(či už s novým alebo jestvujúcim navýšeným dlhom-úverom) a veľkú časť života (25-30 rokov – splatnosť hypoúveru) si tzv. „odtŕhať od huby“ ale so sladkým pocitom, že vlastním nehnuteľnosť(dom). Tu by som uvedené nehnuteľnosti, v tomto prípade byt a dom spojil do jedného celku a rozšíril o všeobecný pohľad na pojem „vlastniť“, ako sa dá dopracovať k vlastníctvu a či existuje napr. aj iná alternatíva ako „bývať a nevlastniť“.

   

  Vlastníctvo nehnuteľnosti je v našich končinách niečo trvalo zakotvené z minulosti. Podľa štatistík, ktorým síce neverím, lebo ako povedal sir Winston Churchill – „verím len štatistikám, ktoré som sám sfalšoval“, nehnuteľnosti u nás vlastní 80-90% obyvateľstva.

  Vo vyspelých ekonomikách(krajinách), medzi ktoré sa Slovensko nezaraďuje, je toto číslo úplne inde a pohybuje sa na úrovni 30-35%. Človek by povedal, že Slováci si vlastne žijú nad pomery, a to dosť výrazne, až tak , že to vyzerá, že si tu žijeme ako (poviem to slušne) – „ čuníci v žite “. Ale ako väčšina štatistík, aj táto je zmanipulovaná a zmixovaná tak, aby vyzerala tak dobre a presvedčivo.

  V tejto štatistike sú pomiešané hrušky s jablkami dokopy, a to tým, že sú tu zahrnutí vlastníci státisícov bytov, ktorí ich vlastníctvo nadobudli po novembri ´89 odkúpením(alebo skôr darovaním) od vtedajších vlastníkov, čiže štátu alebo bytových družstiev za tzv. zostatkové ceny(určite nie trhové) rádovo za 15.-30.000,-Sk(vtedajšiu korunu slovenskú). Aj na vtedajšie pomery by som si dovolil takú sumu označiť za symbolickú(suma predstavovala možno 1-ročný príjem).

  Keby mali možnosť za takéto ceny odkúpiť svoje nehnuteľnosti aj obyvatelia uvedených vyspelých krajín, bolo by vlastníctvo nehnuteľností v týchto krajinách na úrovni +- 100%(smola pre nich , že nemali socializmus). Preto je vierohodnosť  a výpovedná hodnota takejto štatistiky pre mňa 0(nula).

   

  Mladý človek alebo rodina sa môže k vlastníctvu nehnuteľnosti dopracovať v zásade tromi spôsobmi, objektívne vlastne len dvomi :

   1.spôsob je, že majú to šťastie a nehnuteľnosť zdedia po rodičoch(v USA po bohatých strýkoch), príp.byt mladému človeku kúpia rodičia, ktorí „na to majú“ alebo

  2.spôsobom, bežnejším , a to hypotékou na nehnuteľnosť (hypoúverom).

  3.spôsob je, že mladý človek je vo svojich povedzme 25 rokoch v práci tak neskutočne dobre platený, alebo že má tak neskutočne prosperujúcu firmu, že si na nehnuteľnosť stihol zarobiť v už tak mladom veku(neuvažujem s „tendristami “ a inými atypmi). Táto vzorka mladých ľudí je však tak zanedbateľná, že s 3.spôsobom vôbec neuvažujme.

   

  Keď opomenieme menšinový 1.spôsob, a to šťastné zdedenie alebo kúpu nehnuteľnosti rodičmi, ostáva nám k vlastníctvu sa dopracovať len a iba hypoúverom. Zjednodušene povedané, platí tu rovnica vlastníctvo = hypoúver.

   

  Aby sme do týchto pochmúrnych úvah a záverov vliali trochu optimizmu, pozrime sa na ďalšiu oficiálnu štatistiku. Táto štatistika hovorí o tom, že Slováci sú „konzervatívny“, a majú „málo“ hypoték v porovnaní s vyspelými ekonomikami (žeby tu platila rovnica vyspelí = zadlžení?).

  Táto štatistika je tak vierohodná a má takú výpovednú hodnotu asi ako tá predošlá spojená s vlastníctvom nehnuteľnosti. Som presvedčený, že rýchlosťou zadlžovania sa, sme na popredných miestach, nakoľko naše „malé“ zadlženie sme stihli zrealizovať za necelých 20 rokov, odkedy sa u nás začali poskytovať hypoúvery, pričom „vyspelým ekonomikám“ to trvalo rádovo desiatky rokov, čiže o dosť dlhšie. Že by tu platila rovnica „ rýchlosť zadlžovania ľudí na Slovensku = rýchlosť zadlžovania Slovenska ako štátu “ ?

  Odpoveď na druhú časť rovnice poznám – Slovensko ako štát je v rýchlosti zadlžovania sa na  4.mieste na svete – za Japonskom, Gréckom a Maďarskom. A keďže v rovnici platí pravá strana=ľavá strana ....

   

  -  pokračovanie v nasledujúcom BLOGU -  Vlastníctvo na dlh   vs.   vyskakuj len do takej výšky, na akú máš – 2.časť ,

   

   

   

   

  Katalóg na mieru Vlastníctvo na dlh vs. vyskakuj len do takej výšky, na akú máš – 2.časť

  Toto sa nám Páči - Nepáči:

  kytice na kamennej fasáde

  Zaostrujeme na detaily:

  základy, poter, odhalená kovová mriežka

  Bezplatná poradňa:

   Ste právnická
   alebo fyzická osoba?

  Obsah tohto webu je duševným vlastníctvom spoločnosti RODIS spol. s r.o. a je chránený v zmysle Autorského zákona č. 383/1997 Zb. v znení neskorších predpisov a príslušnými platnými právnymi predpismi Slovenskej republiky. Obsahom webu sa rozumie grafický vzhľad - dizajn, obsahová platforma, logická štruktúra, textový i obrazový materiál a všetky ďaľšie informácie a náležitosti webu. Publikovanie resp. ďalšie šírenie časti alebo celého obsahu tohto webu akýmkoľvek spôsobom bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti RODIS spol. s r.o. je výslovne zakázané bez ohľadu na uvedenie či neuvedenie zdroja. Spoločnosť RODIS spol. s r.o. nenesie žiadnu zodpovednosť za akékoľvek vzniknuté priame, nepriame, súvisiace alebo následné škody, straty, resp. iné výdavky spojené s nepovoleným použitím časti alebo celého obsahu tohto webu.

  Copyright © 2018 RODIS spol. s r.o. Všetky práva vyhradené.

  Vyrobené spoločnosťou risorius, s.r.o.