Stavebné poradenstvo
Pomáhame a radíme.

dom s tehlovou fasádou v lete, vzadu dom s tehlovou fasádou večer, pohľad spredu pohľad na terasu so zeleňou, detail dom s tehlovou fasádou, pohľad odspodu dom s tehlovou fasádou v lete, vzadu, iný pohľad dom s tehlovou fasádou, detail, pohľad cez stromček
BLOG autora:

„ Články, v ktorých sa píše o tom, ako by mali veci fungovať je veľa, ale ako veci skutočne fungujú v praxi, o tom sa pokúsim písať práve tu.“

Najnovšie:
 • Projekt X - časť odovzdanie
 • Projekt X – časť odovzdanie „Projekt, ktorý rozvíril pokrízovú hladinu...

  Citáty slávnych:

  Blázni majú srdce zo zlata a chytráci z toho žijú v zlate.
  Théodore De Banville

  Blog autora

  Vlastníctvo na dlh vs. vyskakuj len do takej výšky, na akú máš – 1.časť

  V nedeľu, 01 novembra 2015 o 14:50:26

  V tomto BLOGU nadväzujem na predchádzajúci BLOG s názvom  „Byt, a či nebyt !“ – kto mi odpovie, čo šľachtí  ducha viac ...1.časť" a „Byt, a či nebyt !“ – kto mi odpovie, čo šľachtí  ducha viac ... 2.časť", v ktorom sa zamýšľam nad tým, či žiť v byte spokojný a povedzme plnohodnotný život alebo ísť do vlastníctva domu finančne poddimenzovaný(či už s novým alebo jestvujúcim navýšeným dlhom-úverom) a veľkú časť života (25-30 rokov – splatnosť hypoúveru) si tzv. „odtŕhať od huby“ ale so sladkým pocitom, že vlastním nehnuteľnosť(dom). Tu by som uvedené nehnuteľnosti, v tomto prípade byt a dom spojil do jedného celku a rozšíril o všeobecný pohľad na pojem „vlastniť“, ako sa dá dopracovať k vlastníctvu a či existuje napr. aj iná alternatíva ako „bývať a nevlastniť“.

   

  Vlastníctvo nehnuteľnosti je v našich končinách niečo trvalo zakotvené z minulosti. Podľa štatistík, ktorým síce neverím, lebo ako povedal sir Winston Churchill – „verím len štatistikám, ktoré som sám sfalšoval“, nehnuteľnosti u nás vlastní 80-90% obyvateľstva.

  Vo vyspelých ekonomikách(krajinách), medzi ktoré sa Slovensko nezaraďuje, je toto číslo úplne inde a pohybuje sa na úrovni 30-35%. Človek by povedal, že Slováci si vlastne žijú nad pomery, a to dosť výrazne, až tak , že to vyzerá, že si tu žijeme ako (poviem to slušne) – „ čuníci v žite “. Ale ako väčšina štatistík, aj táto je zmanipulovaná a zmixovaná tak, aby vyzerala tak dobre a presvedčivo.

  V tejto štatistike sú pomiešané hrušky s jablkami dokopy, a to tým, že sú tu zahrnutí vlastníci státisícov bytov, ktorí ich vlastníctvo nadobudli po novembri ´89 odkúpením(alebo skôr darovaním) od vtedajších vlastníkov, čiže štátu alebo bytových družstiev za tzv. zostatkové ceny(určite nie trhové) rádovo za 15.-30.000,-Sk(vtedajšiu korunu slovenskú). Aj na vtedajšie pomery by som si dovolil takú sumu označiť za symbolickú(suma predstavovala možno 1-ročný príjem).

  Keby mali možnosť za takéto ceny odkúpiť svoje nehnuteľnosti aj obyvatelia uvedených vyspelých krajín, bolo by vlastníctvo nehnuteľností v týchto krajinách na úrovni +- 100%(smola pre nich , že nemali socializmus). Preto je vierohodnosť  a výpovedná hodnota takejto štatistiky pre mňa 0(nula).

   

  Mladý človek alebo rodina sa môže k vlastníctvu nehnuteľnosti dopracovať v zásade tromi spôsobmi, objektívne vlastne len dvomi :

   1.spôsob je, že majú to šťastie a nehnuteľnosť zdedia po rodičoch(v USA po bohatých strýkoch), príp.byt mladému človeku kúpia rodičia, ktorí „na to majú“ alebo

  2.spôsobom, bežnejším , a to hypotékou na nehnuteľnosť (hypoúverom).

  3.spôsob je, že mladý človek je vo svojich povedzme 25 rokoch v práci tak neskutočne dobre platený, alebo že má tak neskutočne prosperujúcu firmu, že si na nehnuteľnosť stihol zarobiť v už tak mladom veku(neuvažujem s „tendristami “ a inými atypmi). Táto vzorka mladých ľudí je však tak zanedbateľná, že s 3.spôsobom vôbec neuvažujme.

   

  Keď opomenieme menšinový 1.spôsob, a to šťastné zdedenie alebo kúpu nehnuteľnosti rodičmi, ostáva nám k vlastníctvu sa dopracovať len a iba hypoúverom. Zjednodušene povedané, platí tu rovnica vlastníctvo = hypoúver.

   

  Aby sme do týchto pochmúrnych úvah a záverov vliali trochu optimizmu, pozrime sa na ďalšiu oficiálnu štatistiku. Táto štatistika hovorí o tom, že Slováci sú „konzervatívny“, a majú „málo“ hypoték v porovnaní s vyspelými ekonomikami (žeby tu platila rovnica vyspelí = zadlžení?).

  Táto štatistika je tak vierohodná a má takú výpovednú hodnotu asi ako tá predošlá spojená s vlastníctvom nehnuteľnosti. Som presvedčený, že rýchlosťou zadlžovania sa, sme na popredných miestach, nakoľko naše „malé“ zadlženie sme stihli zrealizovať za necelých 20 rokov, odkedy sa u nás začali poskytovať hypoúvery, pričom „vyspelým ekonomikám“ to trvalo rádovo desiatky rokov, čiže o dosť dlhšie. Že by tu platila rovnica „ rýchlosť zadlžovania ľudí na Slovensku = rýchlosť zadlžovania Slovenska ako štátu “ ?

  Odpoveď na druhú časť rovnice poznám – Slovensko ako štát je v rýchlosti zadlžovania sa na  4.mieste na svete – za Japonskom, Gréckom a Maďarskom. A keďže v rovnici platí pravá strana=ľavá strana ....

   

  -  pokračovanie v nasledujúcom BLOGU -  Vlastníctvo na dlh   vs.   vyskakuj len do takej výšky, na akú máš – 2.časť ,

   

   

   

   

  Katalóg na mieru Vlastníctvo na dlh vs. vyskakuj len do takej výšky, na akú máš – 2.časť

  Toto sa nám Páči - Nepáči:

  kytice na kamennej fasáde

  Zaostrujeme na detaily:

  základy, poter, odhalená kovová mriežka

  Bezplatná poradňa:

   Ste právnická
   alebo fyzická osoba?

  Obsah tohto webu je duševným vlastníctvom spoločnosti RODIS spol. s r.o. a je chránený v zmysle Autorského zákona č. 383/1997 Zb. v znení neskorších predpisov a príslušnými platnými právnymi predpismi Slovenskej republiky. Obsahom webu sa rozumie grafický vzhľad - dizajn, obsahová platforma, logická štruktúra, textový i obrazový materiál a všetky ďaľšie informácie a náležitosti webu. Publikovanie resp. ďalšie šírenie časti alebo celého obsahu tohto webu akýmkoľvek spôsobom bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti RODIS spol. s r.o. je výslovne zakázané bez ohľadu na uvedenie či neuvedenie zdroja. Spoločnosť RODIS spol. s r.o. nenesie žiadnu zodpovednosť za akékoľvek vzniknuté priame, nepriame, súvisiace alebo následné škody, straty, resp. iné výdavky spojené s nepovoleným použitím časti alebo celého obsahu tohto webu.

  Copyright © 2023 RODIS spol. s r.o. Všetky práva vyhradené.

  Vyrobené spoločnosťou risorius, s.r.o.